KARTEPE " MAŞUKİYE KARTEPE "

İstanbul"a yakınlığı ve uzun süre üzerinde kayak yapma olanağı bulunan Kartepe Kayak Merkezi"nde adını alan Kartepe İlçesi, Kocaeli"ne bağlı Maşukiye, Suadiye ve Büyükderbent beldelerinin birleşmesi sonucu oluşan, yeni ve çiçeği burnunda şirin bir turizm bölgemiz. Türkiye"nin en yeni kayak merkezi, İzmit Kartepe Kayak Tesisleri, İstanbul"a yalnızca 1,5 saat uzaklıkta.
Her akşam iş sonrası ya da hafta sonu kaçamaklarınız için ideal bir dinlence, eğlence ve spor merkezi olan Kartepe, Maşukiye sınırları içinde. Erciyes, Kartalkaya, Uludağ, Abant ve Ilgaz Dağı kayak merkezlerinin oldukça uzak olması nedeniyle, artık İstanbulluların ayağının altında yeni ve modern bir kayak tesisinin açılması ile kış sporları için alternatif olanaklar sunuluyor. Uludağ"dan sonra Marmara Bölgesi"nin en yüksek noktası olan Keltepe (1650 mt.) zirvesindeki televizyon yansıtıcısına yakın bir düzlükte kurulan Kartepe Kayak Merkezi; kayak keyfi, iş toplantıları, kongre, grup yemekleri, dinlence ve eğlenceleriniz için modern tesisleri ile sizleri bekliyor.
Beş yıldızlı otel, restorant, kongre ve kayak merkezi olarak hizmet veren “The Green Park Kartepe Resort”, yaklaşık 4 ay sürekli karla kaplı İzmit Keltepe Dağı eteklerinde, doğal dokuyu bozmadan özgün dağ oteli mimarisinde inşaa edilmiş olup, Toplam 42 km. uzunluğunda olan 12 adet ve 32 bin metrekare engebeli pist alanına sahip. Dört mevsim hizmet veren bu lüks tesis, 15 katlı ve 50 odalı abart otel özelliğinde.
Dışarıda 1 metre kar ve soğuk olsa da, tesis içinde yazlık giysilerle eğlenme ve dinlenme olanakları bulunmakta. Maşukiye"den sonra asfaltlı 18 km. dağ yolu ve yoğun kar yağışlarında yol sorununu gidermeniz için, aracınızın kar lastiklerine zincir takmayı unutmayın. Fıstık çamlarının arasından zirveden aşağıya baktığınızda; Kocaeli Yarımadası"na, İzmit Körfezi"ne ve Sapanca Gölü"ne kuşbakışı seyri, size kayak keyfinin ötesinde inanılmaz bir özgürlük duygusu verecektir. İş ve yaşam stresinden kurtulacaksınız.
İzmit"ten Kartepe"ye gitmek için Maşukiye beldesinden geçmeniz gerekli. Maşukiye"nin ünlü alabalık tesisleri, Karadeniz mutfağının her türlü yemeği, gece özgün muzik fasılı yapan tesislerde tango ya da kemençe eşliğinde horan oynamanın dayanılmaz hafifliğini yaşayabilirsiniz. Belki de, kar suyu şelalelerinin köpüklü sularına kulak verip, dev fıstık çamlarını örten buz sarkıtlarına şiir yazabilirsiniz. Çünkü, Maşukiye"de maşuk-aşık olunur... Sevdanın esin kaynağı büyüleyici manzara karşısında; “Ben özgürüm!” diye çığlık atabilirsiniz. Maşukiye"de, leziz yöre yemekleri ve içkileri tadabileceğiniz lokantaları, eğlence yerleri ve az sayıda konaklama tesisleri bulunuyor.
Kartepe Kayak Merkezi"nde her türlü gereksiniminizi karşılayacak olanaklar bulunmakta... Geçen hafta sonu üçüncü kez, İzmit"in bu şirin ilçesi Kartepe"deydim. İlçenin yaşlıları, yıllar önce burayı yurt tutmalarının nedenini şu espirili şiirsel sözle özetlediler: “Buraya gelen aşık olur. Aşkın gizemli büyüsü maşuk(aşık) eder adamı…” Bölgenin en yüksek noktası Kartepe zirvesinden Sapanca Gölü"ne ve İzmit Körfezi"ne uzanan ufuk çizgisinde, kuşbakışı ile süzülmenin doyumunda: “Ben aşıkım!..” diye çığlık atmamak elde değil. Tam bu noktada yaşam, sonsuzluğa zıplamakla başlıyor…
Henüz bozulmamış yabanıl doğası, sıcakkanlı, candan, dost ve sevecen insanlarıyla sizi buraya bağlayan pek çok şey vardır. Başörtülü, çağdaş ya da açık görünümlü ve güleryüzlü güzel kızları; dikiş-nakış kurslarında kendilerine çeyiz bohçaları hazırlarken, askerdeki yavuklusuna da cep telefonu ile sevgi dolu sözler söylemeyi unutmuyorlar. Aşıklar diyarı Maşukiye"nin boncuk gözlü güzel kızlarının adları bile, şaire esin kaynağı olacak kadar imge yüklü. Adının anlamı gibi içten, sevecen ve candan olan Zeycan, iğne oyası işlerken sanki şiir yazar gibi özenle çalışıyordu. Yakışıklı delikanlıların ve güzel kızların düşlerinde, atalarının yurdu Kafkas masallarında yaşayan Kerem ile Aslı ya da Ferhat ile Şirin var...
Bölgenin tarihi dokusu da oldukca zengin. Mutlaka görmeniz gerekli yerler arasında: İzmit Kalesi, Nymphalon Çeşmesi, Agustus Tapınağı, Haglos Antelemon Tapınağı, Hannibal Anıt Mezarı, Wilheim Kaiser Köşkü ve Sapanca Gölü manzaralı yaylalardaki mesire yerleri...
Kartepe"n,n tarihi kökleri oldukça eski. 1860 yılında, 1917 Sovyet Devrimi"nin öncesinde, Çarlık rejimini yıkmak isteyen Bolşevikler"e karşı örgütlenen Menşevikler içinde yer alan bir grup Çerkez ve Abaza; Osmanlı ile ilişkiye geçmek üzere, Osmanlı topraklarına gelmişler. Bunların içinden Murat Bey adlı bir Çerkez ve arkadaşları bugünkü Maşukiye beldesinin olduğu topraklara yerleşmişler(1863). 1893 Harbi"nin ardından da Batum"dan Mohdi(Mahde) Lazlar, Sapanca üzerinden gelmişler.
1987"den beri belediyelik olan Maşukiye, bügün, 2600 hane ve 6500(yazın 10 binden fazla) nüfusu olan beldede; çoğunluğu Lazlar olmak üzere, Çerkezler, Abazalar ve Türkler yaşıyor. Ana dili Lazca olan Maşukiye halkı, kendi kültürünün yaşaması için çabalıyor. Kartepe, topoğrafyası ve insan potansiyeli, her mevsim turizmin her türüne olanak veren bir doğa harikası yer. Kartepe"den"den, Sapanca 9 km, İzmit 20 km, Sakarya 30 km ve İstandul yalnızca 98 km"dir. Kartepe İlçesi"nin sınırları içinde bulunan 1650 metre kotundaki, 347 hektarlık bir alanda ve yılda 6 ay ortalama 1,5 metre kar bulunan Kartepe Kayak Merkezi, bölgenin gelişmesine ve tanıtılmasına katkıda bulunuyor.
Artık, Keltepe yolunda silah sesleri duyulmuyor. Aygır Deresi"nde yabanıl atlar kişnemiyor. Gençler, kavga yerine kemençe eşliğinde horan tepip, dans ediyor. Karşı yamaçlarda, bir zamanlar birbirine hasım olan Laz ve Çerkez gençler, “Çay elinden aşağı giderum yani yani...” türküsü eşliğinde barış ve kardeşlik görüntüsü sergiliyor. Düşman-hasım aileler, kız alıp-vermeye başlamış. Okuyanların sayıları artmış. Yüksek mevkilerde çalışanlar var. Kartepe"de kışlar yıldırmıyor, yazlar bunaltmıyor.
Aşk Vadisi"nde, kar suları yayla toprağına can veriyor. Ağaç oluklardan akan pınar suları, şelalelerde süt beyaza bürünüyor. Coşkulu şelale ve asırlık dev ağaçların uğultusu, yabanıl kuşların ve yeşilin her tonunun çıkardığı seslerle dans ediyor… İşte tam bu sırada, iştahınız kabarıyor. Özgün Karadeniz mutfağı sizi bekliyor. İzmit ve Adapazarı sosyetesinin kaçamak yapıp uyradığı, İstanbul"dan hafta sonu yorgunluğunu atanların ikinci adresi olan Kartepe Kayak Merkezi, Sunset, Vadi Restoran ve canlı müzikli Motali Restorant gibi pek çok göl manzaralı yerler sizi bekliyor.
Uludağ"dan sonra, Marmara Bölgesi"nin en yüksek yeri olan Kartepe Kayak Merkezi"nin bulunduğu zirveye, eskiden ancak mayıs ayında çıkılabiliniyordu. Şimdi ise, her mevsim çıkmak mümkün. Çıktığımız zirvede karla kaplı tepenin ormanlık alanındaki manzara bizleri büyüledi. Kartepe piknik alanında, özellikle Geyikalanı Tepesi"nde mangal keyfine diyecek yok. Bahar aylarında, karların arasından başkaldıran kar lalesi, kardelen ve çiğdemlerin renkli örtüsü, doğanın mucizesi mi bilinmez. Dev çam ağacına kurduğumuz salıngacda uçarken, sonsuzluğa kanat çırpıyor hissine kapılırsınız.
Biz, sonsuzluğa erişmenin ve uçuk sevda düşlerinin ardına düşmenin sırrını keşfetmiştik. Aşağı mahallede ise, Maşukiye güzeli Elif"in ipek halı çırpışındaki telaşına benzer özellik ve güzellikte her şey… Sapanca Gölü"nün dingin sularına karşın, Vadi Restorantın döner çarklarında ve Cansu Alabalık Tesisleri"nde döne döne dans eden balıklar gibi sevda öyküsü ve sevi şiiri yazıyor Maşukiyeliler… Zirveden İzmit Körfezi"ne ve Sapanca Gölü vadisine bakmak doyumsuzdur. Hele bir de gün batımındaki kızıl örtünün görüntüsü, Marmara Denizi ufkunda mavi, yeşil, kızıl ve sarı tonların dans edişine tanık olursunuz. Bol oksijen, yüksek hava basıncı, soğuk havaya dikkat!...
Bir de, tek başınıza tesislerden ayrılmayın. Çünkü çevrede yaşayan ayı, yaban domuzu, çakal, tilki gibi yabanıl hayvanlar dolaşmakta... Cep telefonunuzu yanınızda bulundurmayı da sakın unutmayın... Şimdilerde ise, Kartepe"de güvenli tatil yapmanın huzurunu yaşayacaksınız. Maşukiye girişinde, rahmetli Niyazi amcanın ellerinde daha bir anlam kazanan Atatürk Ağacı Nolina (107 yaşında) ve kar laleleri başta olmak üzere, bin bir çeşit çiçek görmek için vadideki çiçek seralarına mutlaka uğrayın. Armut"un iyisi, elmanın hası ve Çerkez peynirinin en lezizi burada.
Kiremitte Karadeniz yemeklerini ve hamsi pilavını mısır ekmeği ile yemeden dönmeyin. Sevdalı, yorgun ve dertli iseniz; yıllanmış kırmızı “derdalan şarabı” ile yeni doğmuş gibi olacaksınız. Kokulu ıhlamur ağaçlarının gölgesinde alabalık keyfi ve genç aşıkların karşı mağaralardan gelen sevda türkülerinin yankısı, sizi ikinci bahara hazırlayacaktır. Her yaşta sevdalanmanın ve aşık olmanın doyumuna erişmek için, mutlaka Maşukiye"ye ve Kartepe Kayak Merkezi"ne gelin… Tarihi mirası 15 bin yıl eskilere dayanan zengin Türk Kültürü aydınlığında, bu bölgede var olan hoşgörü ve etnik kültürlerin varlığından ve yaşamasından rahatsız olmamalıyız. Bölücülük yapmamak koşuluyla, onlar bizim ülkemizin güzellikleri ve zenginlikleridir.
Kafkas (Batum) kökenli Mohdi Lazların yaşadığı Maşuk(aşık)iye"de kış ve bahar aylarında Kartepe (Keltepe)"den inen ve insana yaşam veren suya ve de insanların en yiğit ve en sevdalısına şiir yazmak gelir içinizden… Çünkü, Kartepe Kayak Merkezi"nde kışın tadını çıkardım ve aşıklar diyarı Maşukiye"de aşkı buldum. Sevdalandım, yeniden… İstanbul"a bir adım uzaklıktaki Kartepe Kayak Merkezi; güvenli bir ortamda sıcak, geleneksel doku, çevre dostu doğal yapı, yeni ve çağdaş tesisleri, kalifiye personeli, usta kayak hocaları, büyüleyici manzarası, uzun ve düzgün kayak pisti ve konuksever insanlarıyla sizi bekliyor. Uçmaya hazır mısınız? Öyleyse, Kartepe"de kayak ve aşk zamanı…